Heleneholm Slott Restaurang & PensionatVandrarhem, Bed and Breakfast, Hotell
Ystadvägen 23
21445 Malmö
Telefon 040-83884
Mobilnummer 0707 - 534050
Välkommen till Heleneholm Slott Restaurang & Pensionat
Heleneholm Slott & Pensionat är inrymt i ett slottsliknande byggnad från sent 1800-tal och omges av vackra omgivningar i Heleneholms park. Detta unika boende erbjuder gästerna en unik vistelse med personlig prägel.Den byggdes 1870 av en rik köpman till sin dotters bröllop är det perfekta valet för speciella tillfällen och tillställningar. Vi har ofta fester på fredagar och lördagar på bottenvåningen, så hör av dig till oss om du tror att musiken kan störa sömnen.
Heleneholms 3 rum är ljusa, luftiga och moderna och har alla TV och eget badrum med dusch.
Fri Wi-Fi ingår i priset. Likasom påslakan och städning, fritt kaffe och te.
Gästerna har tillgång till parkering som ingår i priset.
Fakta om boendet
■ Momspliktig ■ 3km till Centralstation 6 minl ■ 26km till Sturupsflygplats 23 min |
■ Dubbelrum 780kr ■ Bäddsoffa 1 person 200kr |
Läge och avstånd
Heleneholm ligger lugnt i centrala Malmö, 3 km från Centralstationen och 26 km från Sturupsflygplats.Ring efter taxi 040-232323 så kommer du snabbt och billigt till oss (ca 60 spänn på dagen).
Kommer Ni med buss från Centralen? Buss nr 8 stannar utanför huset och färden tar 20 min. Busshållplatsen heter SEVEDSGÅRDEN. Huset ligger på höger sida av Ystadvägen, 100 m från busshållplatsen.
Kommer ni med flyg? Då avstigning från flygbussen på Södervärn, och vidare med buss nr 8.
Med bil? Från RINGVÄGEN riktning mot DALAPLAN. Efter exakt 2 km sväng strax efter Heleneholms Gatukök till vänster . Därefter första till höger in i parken.
GPS adress för Heleneholm: N 55 34.832`, E 013, 00.899`
Måltider
Frukost erbjuds till en extra kostnad och gäster bör meddela hotellet i förväg om de önskar äta sina morgonmåltider där. Under varma månader kan man njuta av frukost på terrassen och efteråt ta en promenad in till stadens centrum.Frukostbuffe kostar 70 kr per person.
Faciliteter
- Pensionat 3 st rum
- Festlokal
- Frukost rum
Våra priser
Vi har 3 st rökfria twins rum med separata sängar och en dubbel bädsoffa i varje rum. De två sängarna kan sättas ihop tillsammans om så önskas.Barn upp till 3 år bor gratis hos oss.
Övrigt
Var god uppge kontakt telefonnummer (helst mobil) till Er vid bokningen. Ring också till oss minst en timme i förväg innan du kommer, för att vi ska kunna komma och öppna efter överenskommelsen om tiden.Vi har ingen möjlighet att ta emot djur.
Rummen ligger på ovanvåningen och en trång trappa leder ditt. Finns inte hiss.
Boka skriftligt via allarum.se och boendet får ett sms om bokningen vilket ger en snabbare skriftlig återbekräftelse..
Vädret Malmö
Antal besök från annonsrutan till denna infosidan: 259 st (varav mobila: 2 st)
Antal besök från denna sida till boendets hemsida: 39 st
Antal besök från denna sida till boendets hemsida: 39 st




